NTSP Bajka

Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa Bajka w Suwałkach

VII Konferencja "A może by tak zmienić... (szkołę?)"

 Konferencja jest organizowana przez Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów już po raz 7. Jednakże w tym roku przyjmuje ona nową formułę. Obok tematów dotyczących spektrum, pojawią się kwestie dotyczące zmian w edukacji, które my, jako Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa „Bajka” zaczęliśmy już wdrażać. Rozumiemy jak ważną rolę w życiu każdego młodego człowieka odgrywa edukacja. Jednak jesteśmy zdania, że nabywanie wiedzy może odbywać się w sposób nowatorski i przede wszystkim z ograniczeniem stresu. Jest to dla nas szczególnie ważne, ponieważ pracujemy z młodzieżą o większych wymaganiach, młodzieżą w spektrum autyzmu, młodzieżą, która potrzebuje indywidualnego podejścia, wizualizacji, doświadczania.
Celem konferencji jest zwrócenie uwagi nauczycieli i terapeutów na potrzebę zmiany myślenia o edukacji, jak również postrzegania autyzmu. Zaproszeni prelegenci to ludzie z ogromną wiedzą i przede wszystkim doświadczeniem.  

Nasi prelegenci:

Jest pedagogiem, trenerem, terapeutą, który od lat popularyzuje, zarówno wśród rodziców, jak i terapeutów osób z autyzmem, podejście do terapii wypływające z głębokiej refleksji, akceptacji i wyrozumiałości dla drugiego człowieka. Najbardziej interesującym go tematem jest budowanie relacji z osobami z autyzmem, przede wszystkim w środowisku domowym, ale też poza nim np. w przedszkolu lub szkole. Przeszedł szereg kursów organizowanych w USA przez Autism Treatment Center of America® oraz the Option Institute®, na których uczył się o The Son-Rise Program®, co w dużej mierze wyznaczyło kurs jego podejścia do osób z autyzmem i do terapii. Warsztaty, szkolenia i wykłady, które prowadzi i wygłasza są jego autorskimi projektami opartymi na doświadczeniach wyniesionych z wieloletniej pracy terapeutycznej i trenerskiej oraz z przebytych szkoleń.

Terapeutka dziecięca, autorka Wychowania przez Wzmacnianie –  metody wychowawczej opartej na stosowanej analizie zachowania. Mama dwójki dzieci, w tym syna z zespołem Aspergera – to dla niego nauczyła się metod wzmacniania pozytywnego. Zachęcona własnymi sukcesami zaczęła dzielić się swoją wiedzą z innymi rodzicami. Prowadzi indywidualne konsultacje wychowawcze, kursy i szkolenia online. Popularyzuje Wychowanie przez wzmacnianie na blogu oraz w mediach. Wypowiadała się w Dzień Dobry TVN, na antenie Radia Katowice, Radia CCM, Polskiego Radia Dzieciom, w lokalnej prasie oraz w internetowych serwisach dla rodziców.

Psycholog, wykładowca, twórca bloga „Asperger i życie z zespołem Aspergera” oraz autor kanału „Psychologia ZA” na Youtube. Zajmuje się pomocą i szerzeniem wiedzy dla wszystkich związanych z osobami z zespołem Aspergera i autyzmu wysokofunkcjonującego. Prowadzi w całej Polsce szkolenia i superwizje dla rad pedagogicznych, psychologów, pedagogów, rodziców żywo zainteresowanych funkcjonowaniem osób w spektrum. Prywatnie – mieszkaniec Gdańska, szczęśliwy ojciec dwójki chłopców, z których starsze również podobnie jak i on – ma zespół Aspergera. 

Biolog terenowy z powołania, fotograf z pasji życiowej. Mam zespół Aspergera, ASD, „jestem w spektrum autyzmu”, jakkolwiek to zwać. Od pewnego czasu zajmuję się pomaganiem osobom z autyzmem (między innymi pracuję w Niepublicznej Terapeutycznej Szkole Podstawowej „Bajka”), a mój bodajże 73. z kolei zawód to oligofrenopedagog. Przez fotografie i mojego bloga „Photography and Asperger” staram się pokazać, jak widzę i odbieram rzeczywistość, a przy okazji podsunąć parę moich sprawdzonych patentów na radzenie sobie z tym światem.

Oligofrenopedagog, logopeda i terapeuta Integracji Sensorycznej. Od ponad 30 lat pracuje z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, głównie ze spektrum autyzmu, afazją rozwojową i innymi specyficznymi zaburzeniami rozwoju psychomotorycznego,  mowy i komunikacji. Założycielka Podlaskiego Stowarzyszenia Terapeutów i Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka” w Suwałkach. Prowadzi zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach na studiach podyplomowych z zakresu pedagogiki specjalnej i terapii dzieci ze spektrum autyzmu. W swojej pracy wykorzystuje wiedzę zdobytą na wielu szkoleniach i kursach dotyczących różnych metod pracy terapeutycznej, tworząc własne sposoby nawiązywania kontaktu z dzieckiem, rozwijania jego potencjału intelektualnego i umiejętności komunikacyjnych. Kieruje się zasadą , że nikt nie rodzi się z wiedzą o wszystkim ale może się wszystkiego nauczyć. Fanka 3xS – samodzielności, samoświadomości, samostanowienia. W życiu prywatnym miłośniczka literatury, podróży, tańca (bez wzajemności) i teatru. Matka, babcia, żona.

Zżyta z łąką, polem i lasem nauczycielka języka polskiego, bibliotekarka i terapeutka w Szkole Podstawowej nr 21 w Elblagu. Nie brakuje jej nigdy pomysłów, ale wiecznie czasu. Jest współautorką projektu ogólnopolskiego „Matematycznie na języku polskim,” prowadzi zajęcia filozoficzne i dyskusyjny klub książki, działa na rzecz edukacji regionalnej, wykorzystuje na lekcjach ruch i edukację w zgodzie z naturą. Pisze do Sygnału, Librusa i do szuflady. Jest okejką w kursie „OK zeszyt” Centrum Edukacji Obywatelskiej i dzięki temu odkrywa ile radości sprawia jej praca z nauczycielami. Bywa także trenerem na szkoleniach dla nauczycieli. Współprowadzi cotygodniowe webinaria poświęcone edukacji. Interesuje się także technologią komunikacyjno-informacyjną, za co otrzymała dwukrotnie certyfikat Microsoft Innovative Educator Expert. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli i bloga edukacyjnego inspirowniaedukacyjna.blogspot.pl. Dołączyła do społęczności Superbelfrów RP. Prelegentka wielu szkoleń, spotkań i konferencji. Organizatorka ogólnopolskich spotkań polonistów i laboratorium edukacyjnego „Hop, zmiana!”. Lubi jazz, chodzenie, rozmowy, poznawanie i czytanie.

Edukator, pedagog, plastyk  i coach. Założycielka Fundacji Rozwoju Edukacji i Kreacji FREAK, wspiera zespół Budzącej się Szkoły.  Pomysłodawczyni i kilkuletni dyrektor nowego modelu szkoły, opartego na rozwijaniu kompetencji ucznia. Twórca wielu nowatorskich rozwiązań edukacyjnych, w tym autorskiego programu szkoły FREAK, która niebawem wystartuje w Płocku oraz autorka materiałów edukacyjnych.  „Tworzenie jest dla mnie jak tlen, jeśli nie tworzę aktualnie czegoś zawodowo, to na pewno tworzę coś artystycznie. Permanentnie, odważnie przełamuję schematy we własnym myśleniu i działaniu oraz pomagam to zrobić innym. Moją misją jest tworzenie nowego i inspirowanie innych do podążania drogą zmian w obszarze rozwoju edukacyjnego, jak i osobistego. Nie jest to łatwe zadanie, ale daje ogromną satysfakcję i motywuje do kolejnych kroków w nieznane. Stąd pomysł na założenie fundacji FREAK, gdzie nazwa nie jest dziełem przypadku. Dlatego Budzącą się Szkołę wspieram całym sercem, ponieważ wierzą, że to dobry kierunek rozwoju  dla naszych dzieci”.

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciel języka polskiego, logopeda, koordynator do spraw wdrażania nowoczesnego systemu edukacji w Prywatnej Szkole Podstawowej im. T. Halika w Redzie. Nauczanie to jej spełnione marzenie z dzieciństwa i jedno z ulubionych zajęć. Stale się dokształca i poszukuje nowych wyzwań zawodowych. Ciągle brakuje jej czasu na realizację wszystkich pomysłów związanych z edukacją. Uwielbia wyszukiwać nowe metody pracy, rozmawiać z uczniami i poznawać innych nauczycieli uwielbiających swoją pracę. Prowadzi stronę na Facebooku „Irmina Żarska – Rysunkowy język polski”, na której dzieli się swoimi pomysłami na lekcje (głównie związanymi z myśleniem wizualnym). Założyła Redzki Klub Kreatywnego Nauczyciela, jest pomysłodawczynią i koordynatorem zespołu organizacyjnego konferencji edukacyjnych: Redzkiego Półmaratonu Edukacyjnego dla nauczycieli przedszkola i Redzkiego Maratonu Edukacyjnego. W pracy stara się unikać nudy i podręcznika.

Nauczyciel języka polskiego i muzyk, pasjonatka oceniania kształtującego, własnoręcznie tworzonych pomocy dydaktycznych i wykorzystania potencjału narzędzi cyfrowych w edukacji, mentor oceniania kształtującego w kursie CEO „OK Zeszyt”, ambasador eTwinning i trener warsztatów komputerowych eTwinning w woj. podlaskim, trener Edukreatywności, autorka piosenek edukacyjnych, która nie lubi rutyny szkolnej, ceni zaś przekazywanie inicjatywy i odpowiedzialności uczniom, autorka bloga edukacyjnego http://kreaktywnanauka.blogspot.com/

Program VII KONFERENCJI „A MOŻE BY TAK ZMIENIĆ… (SZKOŁĘ?)”

8:00– 9:00 Rejestracja uczestników
9:00– 9:30 Powitanie, prezentacja szkoły i jej działalności przez p. Dyrektor Urszulę Dudę
9.30-9:45 Krzysztof Tokarski („Błędy nauczycieli w komunikacji z uczniem z autyzmem/ zespołem Aspergera”)
9:45 -10:00 Barbara Wierzbowska - Lebiediew („Jak dogadać się z własnym dzieckiem?”)
10:00 – 10:15 Dorota Kujawa – Weinke („O manowcach edukacji, czyli jak wykorzystywać błędy w samorozwoju i uczeniu”)
10.15 – 10:30 Katarzyna Polak („Jak sprawić by uczniowie nie mogli doczekać się kolejnej lekcji”)
10:30 – 10:45 Marek Stankiewicz („Jak pracować z emocjami, potrzebami i samoświadomością”)
10:45-11:00 Irmina Żarska („Myślenie wizualne w edukacji”)
11:00 – 11:15 Aleksandra Żabicka („Mniej znaczy więcej. Jak dostosować nasze oczekiwania do możliwości dziecka i kształtować jego nowe umiejętności metodą małych kroków”.)
11:15 – 11:30 Luiza Skutnik („Od inspiracji do działania – droga zmian myślenia o szkole”)
11:30 – 11:45 Adam Borowik („Zabawa inspirująca rozwój-wersja skrócona”)
11:45– 13:00 Przerwa kawowa
13:00 - 14:30 warsztaty 9 x 1,5h
14:30 - 14:45 Przerwa
14:45 – 16:15 warsztaty 9 x 1,5h
16:15 – 17:00 Podsumowanie i zakończenie konferencji.

Podczas konferencji będzie możliwość skorzystania z kateringu przygotowanego przez uczniów Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy „Prolog”. Środki uzyskane ze sprzedaży produktów zostaną przeznaczone na remont budynku szkoły.
Koszt udziału to 200 zł/os.
ZAPRASZAMY!
VII Konferencja „A może by tak zmienić… (szkołę?)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę

Nie możesz kopiować zawartości tej strony

Skip to content