Terapia wg Vojty
Metoda Vojty to metoda usprawniania ruchowego określana także jako terapia odruchowej lokomocji. Rehabilitacja metodą Vojty stosowana jest głównie u niemowląt i małych dzieci – wtedy przynosi najlepsze rezultaty.
Terapia Vojty polega na manualnej stymulacji punktów uciskowych zlokalizowanych w odpowiednich strefach na ciele. Znaczenie ma zarówno siła ucisku, jak też kierunek stymulacji oraz pozycja w której wykonywana jest taka rehabilitacja dzieci. Fizjoterapia z zastosowaniem ćwiczeń Vojty ma za zadanie doprowadzić do pojawienia się wzorców ruchowych (wzorców motorycznych). Wzorce ruchowe mają bardzo określone cechy i są potrzebne do prawidłowego rozwoju motorycznego niemowląt i dzieci.
Celem zastosowania odruchowej lokomocji jest uzyskanie przez pacjenta dostępu i możliwości wykorzystania podstawowych elementów utrzymania postawy ciała i przemieszczania się, czyli:
- równowagi ciała podczas ruchu („sterowanie posturalne”)
- wyprostu ciała wbrew sile ciążenia
- celowych ruchów chwytania i kroczenia (”ruchy fazowe” części ciała)
Prócz „dużych“ sekwencji ruchowych dzięki odruchowej lokomocji można uaktywnić i wpływać także na określone reakcje, takie jak:
- wodzenie wzrokiem (okulomotoryka)
- ruchy języka i żuchwy (motoryka obszaru ustno-twarzowego)
a także funkcje wegetatywne, takie jak:
- prawidłowe funkcje pęcherza i jelit
- oddychanie
- ssanie i połykanie
Więcej o tej metodzie: TUTAJ
W naszej placówce zajęcia prowadzi – terapeuta – Pani Zyta Trzasko